The Kapodistrias Project- Η ολοκλήρωση του διαγωνισμού

Την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2021, ανακοινώθηκαν μέσω skype οι νικητές του διαγωνισμού The Kapodistrias Project που διοργάνωσε το The Brilliant School από τις 23/1/2021 (ημέρα άφιξης του Ιωάννη Καποδίστρια) για να τιμήσει τον μεγάλο αυτό Άνδρα.

Οι μαθητές μας είχαν μια εβδομάδα καιρό για να υποβάλουν τις εργασίες τους. Κατά τη διάρκεια αυτής της εβδομάδας τα παιδιά μπήκαν σε μια περιπέτεια μάθησης, έρευνας και...γυρισμάτων.

"Ρουφήξαμε ό,τι υπήρχε από βιβλία και βίντεο στο youtube", όπως χαρακτηριστικά είπε ο Παύλος Χ,  μαθητής  DELF B1, στην  παρουσίαση του!

"'Οταν κάναμε τη συνέντευξη μας έπιασε χαλάζι!" απάντησε η Κωνσταντίνα. μαθήτρια DELF B1, όταν την ρώτησαν οι μικρότεροι μαθητές που δυσκολεύτηκε πιο πολύ!

"Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που ασχολήθηκα με editing", εξομολογείται η Διασενούλα Α, μαθήτρια Proficiency

"Ντρεπόμουν πάρα πολύ όταν πήγα να πάρω συνέντευξη από το δήμαρχο", μας είπε ο Αλέξανδρος, μαθητής pre- lower!

Κι όμως τα κατάφεραν! Παρουσίασαν εργασίες γεμάτες ψυχή, άξιες της μεγάλης προσωπικότητας του Ιωάννη Καποδίστρια.

Την εβδομάδα μετά το πέρας του διαγωνισμού, οι διαγωνιζόμενοι έκαναν παρουσιάσεις στα μικρότερα τμήματα!

Άνοιξαν διάπλατα τα μικρά ματάκια, μεταλαμπαδεύτηκε το πάθος, όλοι οι μαθητές μας πλέον ζωγράφιζαν και μιλούσαν για τον Ιωάννη Καποδίστρια!

Τα  μεγαλύτερα τμήματα των γαλλικών μας είχαν δε την ευκαιρία να μελετήσουν τις επιστολές του Ιωάννη Καποδίστρια, οι οποίες είναι όλες γραμμένες στα γαλλικά!

Οι νικητές του διαγωνισμού μας είναι:

Α. Για τη συνέντευξη: Ο Αλέξανδρος Κ. και η ομάδα του Delf B1: Παύλος Χ. Κωνσταντίνα Λ.

Β. Για τη ζωγραφική: Σταματίνα Χ., Μιχαέλα Γ.

Γ. Για το βίντεο: Σταματίνα Μ. , Διασενούλα Α.

Ακολουθεί ένα μικρό βίντεο αφιερωμένο στην προσπάθεια των μαθητών μας!