Η εκπαιδευτική μας εκδρομή στο Παρίσι

Όταν σε όλο τον κόσμο προβάλλονται εικόνες από ένα Παρίσι ταραγμένο και μουντό..

αυτό που ζήσαμε εμείς ήταν ΤΟ Παρίσι: λαμπερό, φιλικό, χαρούμενο!

Γιατί όταν ξέρεις... τα πράγματα είναι αλλιώς.

Πράγματι, το πρωί της 14ης Φλεβάρη, μας  υποδέχτηκε το ηλιόλουστο Παρίσι για να μας παρουσιάσει αμέσως τις ομορφιές και τους θησαυρούς του στην πρώτη μας δίωρη ξενάγηση πόλης. Όλα αυτά που μαθαίνουμε από βιβλία και φωτογραφίες, τα παιδιά του The Brilliant School είχαν την ευκαιρία να τα δουν από κοντά. Ήταν συγκινητικό να τα βλέπεις να αναγνωρίζουν εκστασιασμένα τα μνημεία και να επαναλαμβάνουν τις νέες πληροφορίες: η  Όπερα! Η Αψίδα του Θριάμβου! Η Παναγία των Παρισίων! Η Σορβόννη! Αλλά και η Κονσερζιερί, ο Άγιος Σουλπίκιος... ήταν μια διαδρομή όχι μόνο μέσα από τους δρόμους, αλλά και την ιστορία και την αρχιτεκτονική της πόλης του Φωτός!

Ενθουσιασμένοι, καταλήξαμε το απόγευμα στο ξενοδοχείο μας που βρισκόταν στη Gare Montparnasse , σ’ ένα υπέροχο quartier, πολύ κεντρικό, γεμάτο ζωή και μαγαζιά. Δεν θα ήταν δίκαιο να μην πούμε πως διαλέξαμε αυτή την ημερομηνία γιατί αυτήν ακριβώς τη μέρα το Παρίσι φοράει τα καλά του. Η βόλτα μας στα Champs-Elysées το βραδάκι της Πέμπτης 14/2/2019 το απέδειξε περίτρανα. Η ζεστή, γιορτινή ατμόσφαιρα στους δρόμους, τα ζευγάρια στα διπλανά τραπέζια του Café George V, οι χαμογελαστοί, κεφάτοι νεαροί να μας εύχονται “Joyeuse Saint Valentin”. Το Παρίσι στα καλύτερα του!!!!

Η επόμενη μέρα ήταν αφιερωμένη στο μουσείο του Λούβρου! Αποφύγαμε τις ουρές χάρη στο ραντεβού μας και απολαύσαμε αυτό το εξαιρετικό κτίριο, αυτό το υπέροχο μουσείο με την άνεσή μας. Συγκινηθήκαμε με τα ελληνικά έργα, σταθήκαμε ώρα στο Λεονάρντο ντα Βίντσι και τη Μόνα Λίζα (ως γνώστες πλέον των μυστικών της), θαυμάσαμε τους μεγάλους κλασσικούς όπως Τζιότο και Ντελακρουά και τα αριστουργήματα όπως το γάμο της Κανά. Ένα μουσείο δίνει πάντα ερεθίσματα για γόνιμους προβληματισμούς και σκέψεις, πλαταίνει το νου, σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία. Στο Λούβρο όλα αυτά συμβαίνουν στον υπερθετικό βαθμό και τα παιδιά μας βγαίνοντας από την "πυραμίδα" ήταν σίγουρα πιο πλούσια!

Σειρά είχε ο πύργος του Άιφελ. Είχαμε αγοράσει καιρό πριν εισιτήρια υπολογίζοντας (ουτοπικά λέγαμε τότε) την ώρα του ηλιοβασιλέματος  και ζήσαμε μια από τις καλύτερες εμπειρίες που μπορεί να ζήσει κανείς στο Παρίσι: λιακάδα, πλήρη διαύγεια και ηλιοβασίλεμα από την κορυφή του πύργου του Άιφελ. Δεν χορταίναμε αυτή την υπέροχη θέα, το Παρίσι στα πόδια μας σαν μεγάλο ανάγλυφο χάρτη. Και "να εκεί το ξενοδοχείο", και "το Λούβρο και η Αψίδα", και όλοι εκστασιασμένοι να δείχνουμε το ένα και το άλλο σχεδόν μια ώρα πάνω στην κορυφή (χρόνο-ρεκόρ για τους γνώστες)!

Αυτό βέβαια που ξεπέρασε κάθε προσδοκία ήταν ότι χαρήκαμε τη νυχτερινή μας κρουαζιέρα με το bateau mouche στο ανοιχτό κατάστρωμα μέσα στα μέσα του Φλεβάρη! Κάτω από τον ξάστερο ουρανό του Παρισιού, τα μοναδικά μνημεία του τόσο κοντά μας, τόσο προσιτά και ταυτόχρονα τόσο μεγαλειώδη!!! Και τα παιδιά να μεταφράζουν στα ελληνικά ό,τι άκουγαν από την ξενάγηση στα γαλλικά και τα αγγλικά! Πόσο περήφανη!

Το Σάββατο επισκεφθήκαμε τη Disneyland και τα Disney Studios.

O υπέροχος καιρός μας έδωσε την ευκαιρία να απολαύσουμε όλες τις παρελάσεις και τα fast pass τα παιχνίδια (μερικοί από μας και δύο φορές το καθένα!).

Κι αφού χορέψαμε, γελάσαμε, διασκεδάσαμε, δακρύσαμε  με την τελετή λήξης, φύγαμε ενθουσιασμένοι για να συνεχίσουμε στη… γειτονιά μας!

Το Παρίσι περήφανα φέρει το χαρακτηρισμό melting pot και η rue de la Gaîté κοντά στο ξενοδοχείο αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα! Εστιατόρια κάθε εθνικότητας, καμπαρέ, κρεπερί, ό,τι βάλει ο νους σου για τη διασκέδαση των Παριζιάνων, οι οποίοι... άλλαξαν! Οι Παριζιάνοι που συναντήσαμε εμείς ήταν φιλικοί, ζεστοί, ανθρώπινοι. Ζήσαμε το "έλατε να σας πάω εγώ εκεί που θέλετε", βγήκε ο υπάλληλος από το μαγαζί για να μας πει "τώρα που το σκέφτομαι, μπορείτε να πάτε στη brasserie που είναι πιο κάτω" ή το "δοκιμάστε αυτό το πιάτο είναι πολύ καλό", από το διπλανό τραπέζι. Καμία σχέση με τους απλησίαστους και ψηλομύτηδες που περιγράφουν (και όχι άδικα..) τα βιβλία.

Την Κυριακή σειρά είχε η Μονμάρτη και η πανέμορφη κατάλευκη εκκλησία της Σακρ Κερ.

.

Μετά..περπάτημα και ψώνια για μας, ποζάρισμα για πορτραίτα και ηλεκτρικά πατίνια Lime για τους εφήβους μας γιατί "στο Παρίσι πρέπει να ζεις σαν Παριζιάνος".

Με μεγάλη τους χαρά λοιπόν μας συνόδευσαν και στα ψώνια στις Galeries Lafayette

και στην Όπερα

και στα καφέ...γιατί παντού έβρισκαν πατίνια! Αργά το απόγευμα, αποχαιρετίσαμε το Παρίσι με αποσκευές και καρδιές γεμάτες για να επιστρέψουμε στον τόπο μας. Γιατί όπως λέει και το γνωμικό υπάρχουν μόνο δυο μέρη στον κόσμο όπου μπορείς να ζήσεις ευτυχισμένος: στο σπίτι σου και στο Παρίσι! À la prochaine !